Wyróżnienie w VI Podkarpackim Konkursie: „Witryna Internetowa Mojej Szkoły”



BIP




DZIENNIK ELEKTRONICZNY

Destination Imagination

Witryna internetowa mojej szkoły-  konkurs







ROK SZKOLNY 2018/2019









DZIEŃ MATKI 2019

W dniu 28 maja 2019 roku w naszej szkole wszystkie Mamusie i Tatusiowie z dumą patrzyli na występy swoich pociech z okazji Dnia Matki i Ojca.

Na wstępie dyrektor szkoły pan Marcin Trojan powitał zebranych rodziców i złożył im życzenia. Po powitaniu oddał głos przedszkolakom, które wdzięcznie zaprezentowały przygotowany repertuar. Uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej przedstawili obszerną część artystyczną- były wiersze, piosenki i taniec. Po występie pan dyrektor podziękował nauczycielom, którzy przygotowali uczniów do tej uroczystości i zaprosił rodziców na słodki poczęstunek .

» Fotoreportaż –

p.Władysława Słotwińska





WYCIECZKA DO FABRYKI CZEKOLADY

12 marca 2019 roku najmłodsi uczniowie naszej szkoły: oddziały przedszkolne 0 „a”, 0 „b” oraz klasa I wzięły udział w wycieczce do Fabryki Czekolady „Coco de mer” w Rzeszowie. Dzieci uczestniczyły w warsztatach podczas których przedstawiono historię powstawania czekolady i specyfikę pracy cukiernika. W czasie warsztatów każde dziecko zostało ubrane w fartuszek oraz dużą, białą czapkę jak przystało na prawdziwego cukiernika. Następnie dzieci samodzielnie odlewały i dekorowały tabliczkę czekolady. Po części edukacyjnej na uczniów czekały kolejne atrakcje- tym razem w strefie sali zabaw, gdzie liczne atrakcje pozwoliły spędzić czas w aktywnej formie. Na końcu pobytu w Fabryce Czekolady dzieci otrzymały fartuchy i czapki cukiernicze, dyplomy, oraz zrobione przez siebie tabliczki czekolady. Wszyscy szczęśliwi i pełni wrażeń wrócili do szkoły, gdzie czekali na nich stęsknieni rodzice. Opiekę nad dziećmi sprawowali wychowawcy poszczególnych klas: pani Małgorzata Warcaba, pani Władysława Słotwińska i pani Zofia Paszko, a także pani Anna Słotwińska- Krupa, pani Iwona Sroka oraz pani Joanna Faryś

» Fotoreportaż –

p.Anna Słotwińska- Krupa





PASOWANIE NA CZYTELNIKA

W dniu 27 marca 2019 r. odbyło się w naszej szkole UROCZYSTE PASOWANIE NA CZYTELNIKA uczniów klasy I przygotowane przez Członków Koła Przyjaciół Biblioteki pod kierunkiem nauczyciela- bibliotekarza. Pierwszoklasiści obejrzeli część artystyczną przygotowaną przez starszych kolegów i koleżanki. Świetnie poradzili sobie z przygotowanymi dla nich zadaniami. Następnie uczniowie klasy I recytowali wiersze i śpiewali piosenki o tematyce związanej z książką. Podsumowaniem całej uroczystości było złożenie ślubowania i pasowanie uczniów na czytelników dokonane przez pana dyrektora Marcina Trojana.

» Fotoreportaż –

p.Władysława Słotwińska





DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Nasze przedszkolaki w roku szkolnym 2018/2019 obchodziły uroczyście Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyniosło do przedszkola swojego ulubionego misia. Podczas zajęć poznały krótkie informacje o najpopularniejszych misiach: Kubusiu Puchatku, Misiu Uszatku i Zielonym Misiu z opowiadania Marii Kownackiej „Stary zielony miś”. Dzieci rozwiązywały również zagadki o misiach, obejrzały wystawkę książek, których bohaterami są niedźwiedzie. Z pomocą nauczyciela wykonały opaski na głowę. Chętne przedszkolaki pokolorowały portret Kubusia Puchatka. Na zakończenie bawiły się w rytmie piosenki „Stary niedźwiedź mocno śpi”.

» Fotoreportaż –

p.Władysława Słotwińska, p.Małgorzata Warcaba





JASEŁKA W DPS MOŁYNIE 2019

styczeń 2019

Tradycją naszej szkoły są corocznie przygotowywane jasełka przez uczniów szkoły pod okiem nauczycieli. W występach wspomagają nas także wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu. W tym roku chcieliśmy, aby uczniowie zaprezentowali swój talent poza murami szkoły. Dnia 10 stycznia 2019 r. udaliśmy się do Domu Pomocy Społecznej w Mołyniach, aby uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności aktorskich. Opiekę nad uczniami sprawowali: p. Agata Kubat, p. Krzysztof Tarasek, p. Anna Słotwińska-Krupa i p. Anna Miklas-Nakonieczna. Uczniowie w ciekawy sposób przygotowali inscenizację i piękną dekorację oraz trafnie dobrali stroje. O oprawę muzyczną zadbał zespół muzyczno-wokalny pod kierunkiem p. Krzysztofa Taraska. Po występnie nastąpiło wspólne śpiewanie kolęd wraz z podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej oraz złożenie życzeń

p. Anna Miklas-Nakonieczna





JASEŁKA 2018

grudzień 2018

» Fotoreportaż –








ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

LISTOPAD 2018

W roku bieżącym mija setna rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji przez cały rok odbywało się wiele imprez okolicznościowych. Znakiem zewnętrznym wielkiego świętowania są widoczne wszędzie biało-czerwone akcenty. Na posesjach powiewają flagi w narodowych barwach, w kościele białe i czerwone kwiaty a na piersiach dzieci i dorosłych, kokardy i kotyliony. Ostatni etap uroczystości w naszej parafii był rozłożony w czasie, ze względu na kumulację imprez w okolicy.
Podsumowaniem obchodów była uroczysta akademia w Szkole Podstawowej zorganizowana wspólnie z Ośrodkiem Kultury w dniu 9 listopada 2018 r. Dzieci i młodzież miejscowej szkoły odegrały kilka najważniejszych scen z przeszłości naszego narodu, (o bolesnym okresie zaborów, poprzez zrywy powstańcze, uchwalenie Konstytucji 3-go Maja, przyznanie nagród Nobla, do upragnionej Niepodległości) na podstawie autorskiego scenariusza ks. proboszcza Mariusza Kilara, pod kierunkiem Państwa Danuty i Krzysztofa Tarasków, Pani Teresy Dziedzic-Kabdani, Pani Agaty Kubat, Pani Marii Czapli oraz Pani Anny Milkas-Nakoniecznej. Oprócz gry aktorskiej młodych wykonawców, ciekawym elementem były epokowe kostiumy i scenografia oraz tło muzyczne. Bardzo efektownym finałem akademii było wykonanie narodowego tańca „polonez” z filmu „Pan Tadeusz”.
Cały spektakl dostarczył wiele niezapomnianych wrażeń, był piękną lekcją historii oraz patriotyzmu, za co młodzi aktorzy otrzymali owacje na stojąco. W w/w uroczystości brały udział zaproszone delegacje: Rady Gminy, Rady Sołeckiej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Koła Gospodyń Wiejskich, Rady Rodziców oraz rodzina majora Macieja Rudnickiego. Po części artystycznej odbył się przemarsz pod „Dąb Katyński”, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze w hołdzie bohaterom walczącym za wolność Ojczyzny. Uwieńczeniem całorocznych obchodów Święta Niepodległości była uroczysta dziękczynna Msza Święta w kościele parafialnym, sprawowana przez ks. proboszcza Mariusza Kilara w niedzielę dnia 11 listopada 2018 r.
W odświętną oprawę liturgiczną zaangażowała się Akcja Katolicka. W okolicznościowym kazaniu, ks. proboszcz mówił o tęsknocie Polaków za wolną Ojczyzną, w okresie zaborów, cytując słowa wiersza naszego wybitnego poety Cypriana Kamila Norwida „Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba Podnoszą z ziemi przez uszanowanie Dla darów Nieba…. Tęskno mi, Panie…”. Wymieniał „Ojców Niepodległości” z imienia i nazwiska a także bohaterów bezimiennych, o których również powinniśmy pamiętać. Zwrócił uwagę, że wiele zawdzięczamy Opatrzności Bożej, jak choćby zwycięstwo nad Bolszewikami zwane „cudem nad Wisłą” w 1920 r. Usłyszeliśmy również o współczesnym patriotyzmie.
O godz. 12:00 rozległ się dźwięk dzwonów, następnie wszyscy uczestnicy Eucharystii odśpiewali pieśń „Boże coś Polskę…” oraz Hymn Polski jako hołd oddany Niepodległej Ojczyźnie.
Kontynuacją jubileuszowego świętowania był jeszcze poniedziałek 12 listopada 2018 r. – dodatkowy dzień wolny, którego wieczór spędziliśmy na śpiewaniu pieśni patriotycznych w Ośrodku Kultury. Wspólne śpiewanie poprzedzone było złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy w hołdzie poległym za Ojczyznę. Minutą ciszy uczciliśmy ich pamięć. Podczas wieczoru mieliśmy okazję poznać autorów oraz historię śpiewanych pieśni, które łączyły naszych rodaków w trudnych momentach, dodawały odwago żołnierzom przed walką, budziły nadzieje emigrantom, wychowywały młodzież a w bliższych nam czasach komunistycznych stanowiły oręż w walce z cenzurą.
Dobremu Bogu oraz naszym przodkom zawdzięczamy to, że dziś żyjemy w wolnym, bezpiecznym kraju, możemy uczyć się i pracować dla dobra naszych najbliższych, posługiwać się językiem ojczystym, bez obaw wyznawać wiarę, którą przyjęliśmy na chrzcie świętym.
Z całego serca raz jeszcze, za wszystko BOGU NIECH BĘDĄ DZIĘKI !

» Fotoreportaż –

p. Anna Rudnicka






„POCZYTAJ MI KOLEGO”

październik 2018

Wiek przedszkolny to najodpowiedniejszy okres, w którym powinniśmy rozwijać zainteresowania czytelnicze najmłodszych. Częste czytanie bajek wpływa znacząco na rozwój wyobraźni i aktywności intelektualnej dzieci, wzbogaca ich wiedzę o świecie jednocześnie kształtuje wrażliwość moralną. Dlatego Szkolne Koło Wolontariatu postanowiło miesiąc październik 2018 r. przeznaczyć na czytanie dla najmłodszych dzieci. Stworzyło dla nich akcję pt. „Poczytaj mi kolego”. Wolontariusze czytali dzieciom książki w oddziałach przedszkolnych 0 „A” i 0 „B”. Czytanie miało na celu kształcenie nawyków czytelniczych, nabywanie nawyku dbania o książki i szanowanie ich, a także przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych. Dzieci z wielkim zaciekawieniem słuchały czytanych utworów, oglądały kolorowe ilustracje, a także opowiadały ich treść.

» Fotoreportaż –

Anna Słotwińska-Krupa








Jesienny relaks w Energylandii

październik 2018

Nasza szkoła to nie tylko męczące obliczenia matematyczne albo nudne wkuwanie słówek, odpytywanie albo trudne sprawdziany. To także wspólna zabawa ze szkolnymi przyjaciółmi pod opieką p. Marii Czapla, p. Danuty Tarasek, p. Krzysztofa Taraska, p. Teresy Dziedzic-Kabdani. Po tygodniach spędzonych na poszerzaniu wiedzy i podnoszeniu poziomu umiejętności nasi uczniowie zasłużyli na relaks. Wycieczka do Zatoru 19.10.2018r. zorganizowana przez p. A.Kubat, pozwoliła dużej grupie młodzieży z klas V – VIII i III gimnazjum sprawdzić swoją odwagę i zrelaksować się (o ile relaksem można nazwać zapierający dech w piersiach zjazd z prędkością 140 km/godz!) Najwyższy na świecie kosmiczny Hyperion dawał wrażenie wyprawy międzygwiezdnej.
Współna ekstremalna rozrywka pomogła zacieśnić koleżeńskie więzi. Do zobaczenia na kolejnych rekordowych trasach Zatoru w przyszłym roku!

» Fotoreportaż –

Teresa Dziedzic-Kabdani











ROZWÓJ KOMPETENCJI CYFROWYCH MIESZKAŃCÓW GMINY LEŻAJSK

październik 2018

O projekcie

Harmonogram








DZIEŃ PAPIESKI

12 października 2018

W tym roku 16 października obchodziliśmy okrągłą 40-tą rocznicę wyboru naszego rodaka Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. To szczególny powód do chluby, świętowania i przypomnienia tego niezwykłego człowieka. Wspólnie z młodzieżą z ósmej klasy i kilkoma uczniami z 3 gimnazjum oraz dziećmi z II, III i IV klasy szkoły podstawowej przygotowałem akademię w formie tak popularnego obecnie gatunku: dokumentu fabularyzowanego. Inscenizacja otrzymała tytuł „Największy z rodu Polaków” – słowa wypowiedziane podczas Hołdu Górali Polskich w Zakopanem w roku 1997.
Akademia odbyła się 23 października.

W oparciu o autentyczne wydarzenia, zapiski w dokumentach, nagrania, zdjęcia i filmy archiwalne uczniowie przedstawili najbardziej kluczowe migawki z życia naszego Bohatera okraszone zabawnymi anegdotami. Pojawił się zatem mały Lolek, który wędruje z ojcem do Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Był Karol Wojtyła - ministrant i aktor oraz kleryk, a wreszcie ksiądz, który po powrocie ze studiów w Rzymie przychodzi do ubogiej wiejskiej parafii i całuje jej ziemię. A później obserwowaliśmy księdza i biskupa. Wśród licznych kapłańskich zajęć znajduje czas na wędrówki z młodzieżą po różnych zakątkach Polski czy to pieszo, na rowerach lub kajakach czy na nartach w zimie. W czasie jednej z wypraw kajakowych dowiaduje się, że ma udać się do Rzymu na konklawe na wybór nowego papieża. I jakież zapanuje zdziwienie, a raczej entuzjazm wśród młodych, gdy dowiadują się, że to właśnie ich przyjaciel dosłownie pozostawiając ten symboliczny kajak – „barkę nad brzegiem” zostaje wybrany Następcą św. Piotra. A potem przeżywają z nim z dala, a czasem z bliska kolejne lata pontyfikatu: chwile radosne i tragiczne, niezwykłe i budzące podziw. Ostatnim akordem tych przeżyć jest czas pożegnania, gdy Jan Paweł II „odchodzi do domu Ojca”. Inscenizację zaś zwieńczyła góralska piosenka cudownie wyśpiewana przez dzieci z klasy II i III - „Syćka se Wom zycom to i owo” oraz okrzyki „Santo subito” – natychmiast święty.

Uznałem, że jako świadkowie niezwykłego okresu pontyfikatu naszego wielkiego rodaka jesteśmy zobowiązani ukazywać go młodemu pokoleniu i przypominać o chwilach, które tak wysoko wyniosły naszą Ojczyznę w oczach świata. Uczniowie przedstawili inscenizację kilka dni później w Domu Pomocy Społecznej oraz w kościele 28 października. U niektórych można zaobserwować umiejętności aktorskie i plastyczne, u innych organizacyjne i techniczne. Mieli przy tym okazję przyjrzeć się talentowi Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II. Skąd on to miał?
Przy tej okazji chciałem serdecznie podziękować nauczycielom, którzy bardzo zaangażowali się przy zorganizowaniu inscenizacji: Pani Agacie Kubat, Pani Teresie Dziedzic-Kabdani, Państwu Danucie i Krzysztofowi Taraskom, Pani Eugenii Blok, Pani Kindze Włoch oraz Państwu Marii i Władysławowi Czaplom.

» Fotoreportaż –

Ks. Mariusz Kilar








DZIEŃ NAUCZYCIELA 2018r

12 października 2018

W tym roku święto Komisji Edukacji Narodowej czyli popularny Dzień Nauczyciela przypadł w niedzielę, dlatego w naszej szkole był uroczyście obchodzony w piątek, 12 października. Akademię okolicznościową przygotował nowy, wybrany na rok szk. 2018/19 samorząd uczniowski. Należy przyznać, że młodzież spisała się doskonale. Były oficjalne podziękowania za pracę i za serce, były zabawne scenki z życia szkoły, żartujące ze słabostek tych uczących, jak i tych nauczanych, były kwiaty dla nauczycieli i pracowników.
Nad całością czuwały opiekunki samorządu: panie Maria Czapla i Kinga Włoch.

» Fotoreportaż –

Teresa Dziedzic-Kabdani








VI Dyktando Niepodległościowe
„Po polsku o historii”

październik 2018

Fundacja „Zawsze Warto” oraz Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie zaprosiły dzieci i młodzież szkół województw: małopolskiego, dolnośląskiego, lubelskiego, opolskiego, podkarpackiego i śląskiego do udziału w VI Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii”.
Dyktando w roku szkolnym 2018/2019 odbyło się w trzech kategoriach wiekowych: klasy IV-VI szkoły podstawowej, klasy VII-VIII szkoły podstawowej i gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne. Konkurs został przeprowadzony w dwóch etapach: szkolnym i wojewódzkim. Uczniowie rywalizowali w ramach swojego województwa.
VI Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii” zostało objęte honorowym patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty.
Etap szkolny Konkursu odbył się 9 października, do którego zgłosiło się z naszej szkoły 28 uczniów z klas VII-VIII i gimnazjum oraz 17 uczniów z klas IV-VI. Zabrakło odrobinę szczęścia, aby nasi uczniowie wzięli udział w etapie wojewódzkim Konkursu.

p. Agata Kubat





WOLONTARIAT

wrzesień 2018

W dniu 17 września 2018 roku odbyło się integracyjne spotkanie członków Szkolnego Koła Wolontariatu pod opieką pani Anny Słotwińskiej- Krupa i pani Anny Miklas- Nakoniecznej. Chętni uczniowie mogli przyłączyć się do SKW. Został wybrany zarząd Szkolnego Koła Wolontariatu: przewodniczącą została Klaudia Mierucka- uczennica klasy III gimnazjum, zastępcą przewodniczącego została wybrana Oliwia Nakonieczna z klasy VIII, a sekretarzem Wiktoria Paluch z klasy VIII. Podczas spotkania zostały omówione działania i zadania na kolejne miesiące. Wspólnie grillowaliśmy, graliśmy w Taboo.

Członkowie SKW









NARODOWE CZYTANIE

wrzesień 2018

W ramach akcji Narodowego Czytania 17 września 2018r. w sali Ośrodka Kultury w Piskorowicach czytane było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Spotkanie odbyło się z inicjatywy: Gminnego Ośrodka Kultury w Giedlarowej, Ośrodka Kultury w Rzuchowie oraz Ośrodka Kultury i Szkoły Podstawowej w Piskorowicach.
Wybrane fragmenty tegorocznej lektury można było wysłuchać w interpretacji nauczycieli Szkoły Podstawowej: p. Agaty Kubat, p. Marii Czapla, p. Teresy Kabdani, p.Danuty Tarasek, p. Jerzego Niemczyka, ks. Proboszcza Mariusza Kilara oraz instruktora Ośrodka Kultury p. Doroty Szary.
Wszystkim zebranym przybliżono sylwetkę Stefana Żeromskiego oraz genezę powstania powieści. Pamiątkę ze specjalnym stemplem Narodowego Czytania 2018 otrzymali wszyscy uczestnicy spotkania.

» Zdjęcia –

p. Agata Kubat










UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

3 września 2018

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2019 w naszej szkole odbyło się 3 września. Pani Władysława Słotwińska powitała przybyłych uczniów, rodziców i nauczycieli. Po krótkim programie artystycznym dzieci z klasy pierwszej p. Zofii Paszko zostały pasowane na uczniów naszej szkoły.

» Fotoreportaż –












© Wszystkie prawa zastrzeżone